Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Projekt „Matematyka na zielono”

Utworzono dnia 31.07.2023

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębem Wielkim nie ma miejsca na nudę – za nami pierwsze spotkania w ramach projektu „Matematyka na zielono” realizowanego przez Fundacja FRSI we współpracy z mBank Polska (mFundacją).

Zainspirowani książką pt.: „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Krämer oraz materiałami udostępnionymi przez organizatora zaprosiliśmy dzieci do udziału w zajęciach „Zielona matematyka wokół nas”. Z uczestnikami rozmawialiśmy o obecności matematyki w naszym otoczeniu. Okazało się, że królowa nauk towarzyszy nam w wielu zwykłych, codziennych czynnościach jak np. zakupy, jazda samochodem, pomiar czasu, pieczenie ciast, obliczanie odległości i … można jeszcze długo, długo wymieniać. Dyskutowaliśmy również o ekologii, dzieci wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Razem zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby dbać o naszą planetę, o powietrze którym oddychamy i jak rozsądnie gospodarować wodą. Wykorzystując internetowe kalkulatory sprawdziliśmy i przeliczyliśmy ile wody tracimy np. przez cieknący kran. Uczestnicy wykonywali także prace plastyczne ze starych książek, które dzięki temu zyskały nowe życie – zgodnie z koncepcją upcyklingu.

Podczas kolejnych warsztatów zatytułowanych „Pomóżmy naszej planecie” skupiliśmy się na kwestiach związanych z segregowaniem śmieci i recyklingiem. Dzieci wykazały się znajomością zasad sortowania odpadów i doskonale poradziły sobie z przygotowanym dla nich wyzwaniem polegającym na umieszczeniu śmieci we właściwych workach. Uczestnicy obejrzeli przygotowaną prezentację, dzięki której poznali wiele faktów i ciekawostek związanych ze środowiskiem i ekologią. Duże wrażenie na zebranych wywarły dane o ilości wytwarzanych przez ludzi śmieci. Wspólnie rozważaliśmy, co każdy z nas może zrobić, aby zmniejszyć te olbrzymie ilości odpadów. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały rysunki, jak wyobrażają sobie przyszłość na Ziemi.

Podczas warsztatów dzieci dobrze się bawiły i jednocześnie uczyły, że dzięki małym zmianom w codziennym życiu każdy człowiek może przyczynić się do poprawy sytuacji naszej planety. Mamy nadzieję, że tematy związane z ekologią będą im zawsze bliskie.

Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dziękujemy za udział w spotkaniach i zaangażowanie.

Projekt "Matematyka na zielono"

Utworzono dnia 31.07.2023, 11:12

Nasza placówka

Budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębem Wielkim

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 254

W poprzednim tygodniu: 305

W tym miesiącu: 290

W poprzednim miesiącu: 1444

Wszystkich: 50531