Tydzień Bibliotek z Justyną Bednarek

Utworzono dnia 09.05.2022

W poniedziałek 9 maja 2022 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej do Dębego Wielkiego przyjechała pani Justyna Bednarek – autorka książek. Pisarka jest absolwentką Wydziału Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 roku wydała pierwszą książkę ze skarpetkowej sagi pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Za swoją twórczość dla dzieci dostała wiele nagród literackich m.in.: Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Spotkanie odbyło się gościnnie w Szkole Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim. Uczestniczyły w nim dzieci z klas drugich wraz
z Wychowawczyniami. Pani Justyna Bednarek przez wiele lat marzyła o tym, aby zostać pisarką, ale swoje literackie pasje zaczęła realizować dopiero w dojrzałym wieku. W trakcie wizyty opowiadała o początkach przygody z pisaniem, o źródłach z których czerpie pomysły i pierwowzorach powieściowych bohaterów, np. inspiracją do napisania książki była znaleziona na chodniku kolorowa skarpetka. Autorka pokazała kilku „skarpetkowych” bohaterów, których dzieci błyskawicznie rozpoznawały. Wspominała, że w każdej historii znajduje się ziarenko prawdy. Pisarka mówiła również o sile wyobraźni, mocy słowa przepraszam oraz o umiejętności zmieniania porażki w sukces. Uczestnicy z przyjemnością wysłuchali fragmentów wybranych książek. Pani Justyna Bednarek okazała się ciepłą, otwartą osobą i nawiązała świetny kontakt z młodą publicznością.

W podziękowaniu za fantastycznie spędzony czas dzieci wraz z Panią Agnieszką Wielgo – dyrektorem biblioteki, wręczyły naszemu gościowi bukiet kwiatów. Na zakończenie spotkania można było uzyskać autograf pisarki. Mamy nadzieję, że wizyta Pisarki pozostanie drugoklasistom w pamięci i zachęci do czytania książek i częstych odwiedzin w Bibliotece.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor  Eleni Filipiuk-Adamos za udostępnienie sali oraz Pani Bożenie Caban – Drzewińskiej za pomoc w organizacji spotkania.

Wszystkich, którzy chcą poznać niezwykłe książki autorki zapraszamy do biblioteki.

Utworzono: 10.05.2022